Документи на КДК-Казанлък
УСТАВ
НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ – „КЛУБ НА ДЕЙЦИТЕ НА КУЛТУРАТА –KАЗАНЛЪК"
ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Предмет на устава
Чл. 1. /1/ Този устав урежда устройството, дейността и прекратяването на юридическо лице с нестопанска цел – Сдружение с нестопанска цел за общественополезна дейност „Клуб на дейците на културата - Казанлък"
/2/ Сдружението се определя за извършване на общественополезна дейност.
/3/ Сдружението е носител на всички права и задължения, които не са свързани с естествените качества на физическите лица и може да притежава имущество.
/4/ Сдружението формира своето имущество от членски внос, дарения, завещания, стопанска дейност и други законосъобразни източници.
Наименование на сдружението
Чл.2./1/ Наименованието на сдружението е: Сдружение за общественополезна дейност „Клуб на дейците на културата – Казанлък" (КДК – Казанлък).
Седалище на сдружението и адрес на управление
Чл. 3. /1/ Седалището на сдружението е: Р България, гр. Казанлък
/2/ Адресът на управление на сдружението е: гр. Казанлък, община Стара Загора, ул. "Искра" 4
Срок на сдружението
Чл. 4. Сдружението се учредява безсрочно.
Цели на сдружението
Чл. 5. /1/ Да съдейства за обогатяване на културния живот и да допринася за по-нататъшен просперитет на община Казанлък.
/2/ Да съдейства за духовното общуване на хората от община Казанлък.
/3/ Да се утвърди като пространство за свободен обмен на идеи, знания, опит, духовни ценности, общуване и изяви на културните дейци.
/4/ Да стимулира и съдейства за търсене на допълнителни източници за финансиране на културни прояви и инициативи.
Средства за постигане целите на сдружението
Чл. 6. /1/ Средствата за тяхното постигане се изразяват в организиране на обществени прояви, в това число културни програми и проекти, концерти, спектакли, изложби, работни срещи, семинари, курсове, обучения.
/2/ Сдружението може да извършва допълнителна стопанска дейност, само ако е свързана с предмета на основната му дейност, за която е регистрирано, и като използва прихода за постигане на определените в устава цели.
3/ Извършената от сдружението стопанска дейност се подчинява на условията и по реда, определени със законите, регулиращи съответния вид стопанска дейност.
/4/ Сдружението не разпределя печалба.
/5/ За постигане на целите си сдружението може да формира общи и целеви парични фондове, като редът за набирането на средствата в тях се определя по решение на Управителния съвет, а в случая на имуществени вноски от членовете на сдружението – от Общото събрание.
/6/ Имуществото на сдружението се разходва само в съответствие с този устав и закона.
/7/ Правилата и редът за извършване на общественополезна дейност се определят в съответствие с целите и средствата на сдружението. Конкретните правила за извършване на общественополезна дейност се определят въз основа на решение на Управителния съвет на сдружението.
ГЛАВА ВТОРА
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ НА СДРУЖЕНИЕТО И ПРАВОМОЩИЯ
Органи
Чл. 7. /1/ Колективен орган на сдружението е Общото събрание.
/2/ Управителен орган на сдружението е Управителен съвет.
/3/ Контролен орган на сдружението е Контролен съвет.
Общо събрание
Чл. 8. Общото събрание се състои от всички членове на сдружението.
Права на Общото събрание
Чл.9./1/ Общото събрание:
1. изменя и допълва устава;
2. приема и други вътрешни актове;
3. избира и освобождава членовете на Управителния съвет и неговия председател;
4. приема и изключва членове;
5. взема решение за откриване и закриване на секции;
6. взема решение за участие в други организации;
7. взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението;
8. приема основните насоки и програма за дейността на сдружението;
9. приема бюджета на сдружението;
10. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос;
11. приема отчета за дейността на Управителния съвет;
12. отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението.
13.Взема и други решения, предвидени в устава.
/2/ Правата по ал.1, т. 1, 3, 7, 9, 11 и 12 не могат да се възлагат на други органи на сдружението.
/3/ Решенията на Общото събрание са задължителни за другите органи на сдружението.
/4/ Решенията на Общото събрание подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с устава.
/5/ Решенията на органите на сдружението, които са взети в противоречие със закона, устава или предходно решение на Общото събрание, могат да бъдат оспорвани пред Общото събрание по искане на заинтересованите членове на сдружението или на негов орган, отправено в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
/6/ Споровете по ал.4 могат да бъдат повдигани пред съда по регистрацията на сдружението от всеки член на сдружението или на негов орган, или от прокурора в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
/7/ С настоящия устав решенията по ал.1, т. 2, 4, 5, 6 и 8 се възлагат в компетентност на Управителния съвет. Възлагането може да се отмени по решение на Общото събрание.
Свикване на Общото събрание
Чл. 10. /1/ Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението в населеното място, в което се намира седалището на сдружението. Ако в последния случай Управителният съвет в двуседмичен срок не отправи писмено покана за свикване на Общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натовареното от тях лице.
/2/ Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на Общото събрание и по чия инициатива то се свиква.
/3/ Поканата се обнародва в „Държавен вестник" и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден.
Кворум
Чл. 11. Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум заседанието се отлага за един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе колкото и членове да се явят.
Гласуване
Чл. 12. /1/ Всеки член на Общото събрание има право на един глас.
/2/ Член на Общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:
1.него, неговия съпруг/а/ или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително.
2.юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
/3/ Едно лице може да представлява не повече от трима членове на Общото събрание въз основа на писмено пълномощно. Преупълномощаване не се допуска.
Вземане на решения
Чл. 13. /1/ Решенията на Общото събрание се вземат с мнозинство от присъстващите.
/2/ Решения по чл.9, ал.1, т. 1 и 7 се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите.
/3/ По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения.
Управителен съвет
Чл. 14. /1/ Управителният съвет се състои най-малко от три лица – членове на сдружението. Членовете на Управителния съвет се избират за срок от 3 години.
/2/ По решение на Общото събрание функциите на Управителен съвет могат да се изпълняват и от едно лице – управител.
/3/ Управителният съвет избира от своя състав председател за срок от 3 години. Председателят на сдружението има следните права:
1. Представлява сдружението;
2. Ръководи цялата текуща дейност на сдружението;
3. Координира основните и спомагателните дейности;
4. Подписва всички документи, изходящи от името на сдружението;
5. Сключва договори за спонсорство с други лица и организации;
6 Разпорежда се с банковата сметка на сдружението.
/4/ В своята дейност Председателят на сдружението се подпомага от един заместник-председатели и един секретар, без чийто подпис движението на материалното имущество е невалидно.
Правомощия на Управителния съвет
Чл.15. Управителният съвет:
1. представлява сдружението, както и определя обема на представителната власт на отделните негови членове;
2. осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
3. разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване изискванията на Устава;
4. подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет;
5. подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на сдружението;
6. определя реда и организира извършването на дейността на сдружението, включително и тази в обща полза, и носи отговорност за това;
7. определя адреса на сдружението;
8. взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно устава не спадат в правата на друг орган;
9. изпълнява задълженията, предвидени в устава.
Заседания на Управителния съвет
Чл. 16. /1/ Заседанията на Управителния съвет се свикват и ръководят от председателя. Председателят е длъжен да свика заседание на Управителния съвет при писмено искане на една трета от членовете му. Ако председателят не свика заседание на Управителния съвет в седмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на Управителния съвет. При отсъствие на председателя заседанието се ръководи от определен от Управителния съвет негов член.
/2/ Управителният съвет може да взема решение, ако на заседанието му присъстват повече от половината от неговите членове.
/3/ Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.
/4/ Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията по чл. 22, ал.2 и чл.16, т. 3 и 6 с мнозинство от всички членове.
/5/ Управителният съвет може да вземе решение и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на Управителния съвет.
КОНТРОЛЕН СЪВЕТ
Чл.17. /1/ Общото събрание по преценка има право да избере Контролен съвет на сдружението.
/2/ Контролният съвет се състои най – малко от 3 лица, членове на сдружението и се избира за срок от 3 години.
/3/ От своя състав Контролния съвет избира председател за срок от 3 години.
/4/ Контролния съвет има помощни функции и упражнява контрол върху изпълнение на решенията на Общото събрание и Управителния съвет и се отчита пред тях.
ГЛАВА ТРЕТА
Секции
Секции и управление на секция
Чл. 18. /1/ Сдружението може да има секции.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
ЧЛЕНСТВО
Права и членство
Чл.19./1/ Членовете на сдружението могат да бъдат български и чуждестранни дееспособни физически лица.
/2/ Членството се придобива по решение на Управителния съвет по писмено заявление на кандидата, отправено до председателя на Управителния съвет или до управител на секция на сдружението, с което се декларира приемане на устава на сдружението.
/3/ Когато заявлението е отправено до управител на секцията, той е длъжен в двуседмичен срок да поиска от Управителния съвет да вземе решение за приемане на нов член. Искането на управителя трябва да е мотивирано.
/4/ По решение на Общото събрание може да се избере почетен член на сдружението, който има право да присъства на събранията на Управителния съвет без право на глас.
Членски права и задължения
Чл. 20. /1/ Членуването в сдружението е доброволно.
/2/ Всеки член има право да участва в управлението на сдружението, да бъде информиран за неговата дейност, да се ползва от имуществото му по реда, предвиден в устава.
/3/ Всеки член е длъжен да прави имуществени вноски, ако Общото събрание е взело такова решение.
/4/ Членските права и задължения, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване.
/5/ Изпълнението на членските задължения и упражняването на членските права не може да бъде предоставено другиму.
/6/ Да спазва устава и решенията на Общото събрание и Управителния съвет и да работи за осъществяването на целите на сдружението.
/7/ Да има толерантно отношение към останалите членове на сдружението.
/8/ Да плаща редовно членски внос.
Прекратяване на членството
Чл. 21. /1/ Членството се прекратява:
1. с едностранно волеизявление до сдружението;
2. със смъртта или поставянето под пълно запрещение;
3. с изключването;
4. с прекратяването на юридическото лице с нестопанска цел;
5. при отпадане;
6.не плащане на членски внос в продължение на 6 месеца, в противен случай се смята, че напускането е доброволно.
/2/ При прекратяване на членството освен в случаите т.2 и 4 на предходната алинея бившият член е длъжен да върне членската си карта в сдружението.
/3/ Изключването на член в сдружението се допуска и при умишлени увреждащи действия спрямо сдружението, или които противоречат на устава на сдружението, на решенията на Общото събрание или Управителния съвет.
/4/ Решението за изключване се взема от Управителния съвет при поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо (извършени са действия в противоречие с устава, при влязла в сила присъда за престъпление от общ характер, извършване на поведение, противоречащо на морала и злепоставящо сдружението и др.). Това решение може да се обжалва пред Общото събрание.
/5/ Отпадането поради не внасяне на установените имуществени вноски и системно неучастие в дейността се констатира по документи, удостоверяващи тези обстоятелства.
/6/ Прекратилият членството си няма право да получи обратно направените парични и имуществени вноски.
ГЛАВА ПЕТА
ПРЕКРАТЯВАНЕ, ЛИКВИДАЦИЯ И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ИМУЩЕСТВОТО
Прекратяване
Чл. 22. /1/ Сдружението се прекратява:
1. с решение на общото събрание;
2. с решение на Окръжния съд по седалището на юридическото лице с нестопанска цел, когато:
а) не е учредено по законния ред;
б) извършва дейност, която противоречи на закона или е противна на обществения ред или на добрите нрави;
в) е обявено в несъстоятелност.
/2/ Решението на съда по ал.1, се постановява по иск на всеки заинтересован или на прокурора.
/3/ Съдът може да даде подходящ срок за отстраняване на основанието за прекратяване и неговите последици.
/4/ В случаите на ал.2 прекратяването се вписва служебно и съдът назначава ликвидатор.
Ликвидация
Чл. 23. /1/ При прекратяване на юридическото лице с нестопанска цел се извършва ликвидация.
/2/ Ликвидацията се извършва от управителния орган или от определено от него лице.
/3/ Ако ликвидаторът не е определен по реда на ал.2, както и в случая на чл.22, ал.1, той се определя от Окръжния съд по седалището на юридическото лице с нестопанска цел.
/4/ Относно неплатежоспособността, съответно несъстоятелността, редът за ликвидация и правомощията на ликвидатора се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон.
Имущество след ликвидация
Чл.24./1/ Разпределянето на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се решава съгласно закона и този устав.
/2/ Имуществото по предходната алинея не може да се разпределя, продава или по какъвто и да било начин да се прехвърля на ликвидатор, с изключение на дължимото му възнаграждение.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.25. За неустановеното в този устав се прилага законът на Република България, както и решенията на органите на сдружението.
Определяне на извършваната дейност
Чл.26.(1) Юридическите лица с нестопанска цел,определени за извършването на общественополезна дейност,разходват имуществото си за:
1.развитието и утвърждаването на духовните ценности,гражданското общество,образованието,науката,културата,техниката,технологиите или физическата култура.
2.подпомагане на социално слабите,на инвалидите или лицата,нуждаещи се от грижи.
3. подпомагането на сооциалната интеграция и личностната реализация.
4. защитата на човешките права или на околната среда.
5. други цели,определени със закон.
Задължение за водене на книги
Чл.27.(1) Юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност е длъжно да води книги за протоколите от заседанията на колективните органи. Ръководещия заседанието на колективния орган и лицето изготвило протокола,удостоверяват и отговарят за верността на съдържанието му.
(2) Юридическото лице с нестопанска цел за осъществяването на обществено полезна дейност изготвя доклад за дейността си веднъж годишно,който трябва да съдържа данни относно:
1.съществените дейности,изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на организацията и постигнатите резултати.
2. размера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от други дейности за набиране на средства.
3.(нова-ДВ,бр.79 от 2006 г.) вида, размера, стойността и целите на получените и предоставени дарения, както и данни за дарителите.
4.(предишната т.3-ДВ,бр 79 от 2006 г.) финансовия резултат.
(3) (изм.-ДВ,бр 79 от 2006 г.) Годишния доклад за дейността и финансовия отчет на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност се представят на хартиен или електронен носител. Те са публични и се публикуват в бюлетина и интернет страницата на централния регистър.
Чл.28. Настоящият устав е приет на Общото събрание на сдружението, проведено на 30.07.2012 г. в град Казанлък.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ:
1. Стефан Христов
2. Румен Денев
3. Петър Белчев
4. Димитриос Пападакис
5. Георги Атанасов
6. Петко Стойнов
7. Бедрос Азинян
КОНТРОЛЕН СЪВЕТ:
1. Спас Мавров
2. Костадин Димов
3. Мима Енева